BWME-800/100
/ Catalog / Display mounts / BWME-800/100
BWME-800/100
Wall mount for 60–100" displays with adjustable height, max. load: 90 kg
BWME-800/100 wall mount will hold even the heaviest displays, up to 90 kg. Supported screen sizes: 60–100". Built-in mechanism allows to adjust mount's height in range of 400 mm, making it the perfect solution for both wide screen TVs and interactive whiteboards. VESA 200x200...800x600. Materials used: aluminum, steel, plastic.
  • Smooth and effortless height adjustment
  • Ideal solution for educational institutions
  • Does not need to be connected to the electrical network
  • Compact design
  • Easy and quick installation
  • Requires no maintenance
  • Mount type: flat
  • Number of displays
  • Supported display sizes: 60–100″
  • VESA: 200х200…800х600
  • Maximum load: 90 kg
  • Height adjustment: up to 400 mm
  • Distance from wall: 107 mm