BWME-600/86
BWME-600/86
Wall mount for 55–86" displays with adjustable height, max. load: 65 kg
BWME-600/86 wall mount will hold even the heaviest displays, up to 65 kg. Supported screen sizes: 55–86". Built-in mechanism allows to adjust mount's height in range of 400 mm, making it the perfect solution for both wide screen TVs and interactive whiteboards. VESA 200x200...600x600. Materials used: aluminum, steel, plastic.
  • Smooth and effortless height adjustment
  • Ideal solution for educational institutions
  • Does not need to be connected to the electrical network
  • Compact design
  • Easy and quick installation
  • Requires no maintenance
  • Mount type: flat
  • Number of displays
  • Supported display sizes: 55–86″
  • VESA: 200х200…600х600
  • Maximum load: 65 kg
  • Height adjustment: up to 400 mm
  • Distance from wall: 96 mm